Március 8-án, Nőnap estéjén kerültek fel az ETR-be (Egységes Tanulmányi Rendszer - számítógépes nyilvántartás az egyetemi hallgatóknak) a rendszeres tanulmányi ösztöndíjak tavaszi félévre megítélt összegei, mely nagyon nagy általánosságban elégedetlenséget váltott ki a Szegedi Tudományegyetem diákjaiból. Nagyságrendileg nehéz meghatározni, de vannak, akik több tízezer forinttal lehetnek szegényebbek, félévi és távlati terveik pedig kútba esni látszanak. A szokványos magyarázat szerint egyrészt az elsősök most kapnak először ösztöndíjat, így míg az őszi félévben az utánuk is kapott összeget oszthatják fel a felsőbbévesek közt, addig most már a részükre is kifizetésre kerülnek az összegek, valamint az is a hivatalos magyarázatok között szerepel, hogy az új, most már nem kari hatáskörben kiszámított ösztöndíj-kalapok szerint, hanem az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) által egységesített új kalap-besorolások alapján utalják ki az ösztöndíjakat, mely kalapokat még mindig a kari HÖK-ök határozzák meg, de az összegeket már a Hallgató Szolgáltató Iroda (HSZI) osztja ki. Az elégedetlenségi hullám újfent előhozta a mostani EHÖK-elnök, Török Márk személyével kapcsolatos ellenséges érzelmeket. Most leszögezem, lesznek olyan tények, ahol az egyetemi hallgatói képviselet vezetése pártját fogom, de vannak bizony olyan kérdések, melyekben az elégedetlen hallgatóknak adok igazat.
Az ösztöndíjak általánosan 10-20 ezerrel kevesebb összeget jelentenek az éltanulók esetében, több okból is. Egyrészt a rendszerbe belépő elsősök miatt mindig kevesebb pénzt kaptak a hallgatók a tavaszi félévekben, ez már teljesen elfogadott volt a hallgatók körében. A mostani esést igazából több összetevő is eredményezte, közte ez az előbbi tény is. Az EHÖK egységesítése folytán egy hatalmas egyetemi perselyből kerül kiosztásra a hallgatói normatíva ösztöndíjakra fordítható része, mely azonban már alacsonyabb felső határral bír: jelen esetben 24 ezres plafonról beszélünk, míg a korábbiakban ennek a dupláját is kaphatta egy hallgató, igaz, többszakos hallgatókról van szó, akiket még máshogy is "büntet" a rendszer, hiszen ugyan két vagy több helyről is kapják az ösztöndíjat, de egy 0.75 %-os szorzóval beépítve gyengítik a kiutalandó összeget. Hogy teljes képet kapjon mindenki egy ösztöndíj-számításról, a Félpénzünk blog közzétette egy természettudományi karos alkalmazott matematika szakos masteres hallgató számítását az ösztöndíjakkal kapcsolatban. Ő maga is kérdéseket vet fel az előző félévi, mostanihoz képest extrém magas ösztöndíjak realitásával kapcsolatban, de most igazából nem is ez az érdekes, hanem a közhangulat személyek és intézmények elleni irányulásának hátterében tapasztalható vélt vagy valós sérelmek és azok kommunikációja. A Facebookon már külön alkalmazást hoztak arra létre, mihez is kezdhet az EHÖK-elnök Török Márk a ki nem fizetett ösztöndíjakkal és szociális támogatásokkal, amelynek eredményei szerint lakásra, kocsira költi a pénzt, de van olyan optimista kimenetel is, mely szerint uniós támogatást szerez az Egyetemi Könyvtár (TIK) felújítására. Ennek a pillanatnyi szórakoztatáson kívül érdemi jelentősége nincs, de remekül példázza a jelen esetben ellenséges hangulatot. Ennél is érdekesebb azonban, hogy a több mint három éve indult és jogerős bírósági határozattal záruló fegyelmi eljárást is felemlegetik a bosszús hallgatók, melynek következtében egy évre eltiltották az egyetemi közéleti szerepvállalástól, saját bevallása szerint pedig összesen két évig volt eltiltva ilyen-olyan ügyek miatt. Az újraválasztása óta sok hallgató, aki kvázi passzív az egyetemi közélet dolgaiban, csak lemondóan legyint, ha szóba kerül személye, netán agresszív hangnemben nyilatkozik arról, mit is keres még egy korábban eltiltott személy ugyanabban a pozícióban, mint eltiltása előtt.
Ehhez mindenkinek joga van, ami azonban most védelmére (és az egész EHÖKére is) szolgál, az nem más, mint a törvényi háttér. Az ösztöndíjak kiosztása során elég nehéz lenne visszaélést tapasztalni, hiszen nagyon szigorú szabályozás mentén végzik a kiosztást. Az általános, üzenőfalon tapasztalható elégedetlenség mögött viszont már egyértelműen a jogos felháborodás található, amely táplálásában az EHÖK hibás is, azonban nem olyan módon, ahogy azt a hallgatók gondolják, érzik. A törvényi szabályozás és az egyetemi rendelkezések mentén minden rendben történt, amivel adós maradt és túl későn reagált a hallgatói képviselet, az a tájékoztatás. A közfelháborodást szinte teljesen meg lehetett volna előzni, ha idejében közlik a hallgatókkal, hogy milyen változtatások mentén mekkora csökkenésre számíthatnak a tanulmányi ösztöndíjak terén - mindezt pedig jó pár emberrel folytatott beszélgetésre alapozva nyugodt szívvel jelenthetem ki. A kései magyarázat, mellyel Mechler Ákos révén élt az EHÖK, ha nem is volt olaj a tűzre, de mindenképp csak táplálja az indulatokat, mert a beépülő elsősökön kívül igazán érdemi magyarázattal nem tudnak szolgálni az indulatos hallgatóknak. Ha igazat adunk nekik, és már előző félévben is ez alapján osztották ki a pénzt, akkor a plusz négyezer ember nem indokolja az összegek több mint 50!! %-os csökkenését. Egy kisebb félreinformálódás még a minisztériumi megvonást is a hasonló negatívumok közé sorolja, miszerint az egyetem 1.7 milliárd forintos megvonástól fog szenvedni az idei évben, ez az elvonás azonban a működési költségek területén jelent hatalmas kiesést, nem a hallgatói normatíva esetében.
A helyi sajtó nem teljesen a realitások szerint tálalta az eseményeket, mert a tudósítás szerint maximum pár száz fős elégedetlen tömegről van szó, holott a valóságban szinte a teljes hallgatóság körében tapasztalhatóak ezek a negatív érzelmek - mind a kiutalt összegekkel, mind a vezetőséggel szemben. Csak példaként említeném meg, hogy nem volt olyan jogosult ismerősöm Facebookon, aki ne elégedetlenségének adott volna hangot az elmúlt napokban a témával kapcsolatban. Az utóbbi időben így is elég feszült a hangulat az egyetemisták körében, a gazdaságtudományi és a természettudományi karon is új HÖK-választásért tevékenykednek a hallgatók, a bölcsészkaron is köztudomású pletykaként keringenek az információk, miszerint a tavalyi választás eredményei alapján nem állhatott volna fel a kari HÖK, a választások eredménytelensége okán, arról nem beszélve, hogy a Juhász Gyula Főiskola Kar HÖK-vezetése pedig folyamatos túlköltekezés okán hónapok óta fizetés nélkül kénytelen dolgozni (hozzátenném, joggal). Emellett a hangulatot az olyan, országos szinten is a tudósításokba kerülő események is csak felkorbácsolják, mint az okirathamisítási vád, mellyel a bölcsészkari HÖK-kel szemben éltek, s melyben a rektor kérte a hallgatókat, ne tegyenek eleget a kipostázott levélben foglaltaknak. Az általános hallgatói passzivitás azonban nem úgy néz ki, hogy begyűrűzne az intézményekbe és a valós hallgatói közéletbe, a hőbörgés még sosem vitt előre - akinek pedig valami ténylegesen nem tetszik, tegyen ellene, mint ahogy a gazdaságtudományi karon is történt. Hiszen mindenkinek joga van változásokért tüntetni, ahhoz azonban tenni is kell valamint, az utóbbi években azonban egyre passzívabb hallgatók többsége úgysem fogja venni a fáradtságot arra, hogy indulatos kiabálásokon kívül tevékeny szerepet vállaljon az esetlegesen szükséges változtatásokban.
Utolsó kommentek