Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Egy éhségsztrájk margójára

Kormányellenesnek is mondott, mindenesetre az aktuális kormányzat (és rendszer) működésével egyet nem értők hangadásának napjait éljük. Míg holnap, október 23-án a Szabad sajtó útjára szervezett "Nem tetszik a rendszer"-jelszavú tüntetés hozza lázza a (zömében baloldali érzelmű) polgárokat, addig a Napfény városa, Szeged hírneves egyetemének emblematikus nagyelőadója ad helyt egy érdekes rendezvénynek. Fussuk csak végig, miről is van szó!

Egy volt HÖK-tag, Juhász Tamás Imre éhségsztrájkot hirdetett és szervezett meg a fent nevezett előadóterembe, mely a kormányzat felsőoktatási reformja tervezete elleni tiltakozást fejezné ki a szervező(k) részéről. A sztrájk teljeskörű publicitást tudhat magáénak, maga az esemény tegnap este hattól tart hétfő reggel hatig. A sztrájkon több hírforrás szerint is nagy számmal képviseltetik magukat a kari HÖK-ök, támogatást és létszámot biztosítva az eseménynek. Ezek voltak a tények, most némi vélemény...

Nem tagadhatom meg filmes irányvonalamat, ezért elsőként Steve MqQueen Éhség című filmjére utalnék, amely ugyanezt a problémakört járja végig: a rendszerrel megbékélni nem képes politikai aktivista a börtön falai közt halálra éhezteti magát, ezzel is példát statuálva saját életén keresztül. Ha figyelmesen átolvassuk ezt a mondatot, számos fontos különbséget láthatunk: ebben az országban biza senki sincs bezárva, főleg nem az egyetemek falai közé. Ahogy még az én középiskolai évemben gyakori szófordulat volt tanárok részéről is: "Nem kötelező az érettségi, mehetsz dolgozni is!" Már csak a tinédzser lázadás okán is sokan leérettségizhettek azok közül, akik eme felhívást hallhatták!

Ami már évtizedes probléma a magyar munkaerőpiacon (sőt, az oktatási alrendszerben is), hogy nincs épkézláb középfokú végzettséggel rendelkező osztály (sajna marxi értelemben, bár őt sokan nem szeretik a ráaggatott kommunista-szocialista értelmezések miatt, de jómagam most csak a munkásosztályt érintő nézeteit veszem alapul). Ma mindenki diplomát akar, amihez az állam eddig bőkezűen segítséget nyújtott: nem kívánok statisztikákkal példálózni (elvégre csak eszmefuttatás a bejegyzés), de minden mostani diplomás nézzen csak magába, hogy közülük hányan szerezték meg állami pénzen azt a diplomát, aminek megszerzése során is tömegképzésben vettek részt, a munkaerőpiaci esélyeik drámai romlásáról, valamint az állami költekezés volumenéről nem is beszélve. Megértem én azokat, akik ódzkodnak a röghöz kötöttség ötletétől is, de vajon hányan vennék ezt fordított helyzetben jó néven? Drasztikus példa jutott eszembe: vajon hányan örülnének annak, ha a nyugdíjas éveik alatt nem kapnák meg a nekik járó jussukat, hanem állami kiadásokat csökkentenének belőle?

Még mielőtt valaki bértollnoknak tartana, vessen egy pillantást a facebook-oldalamra, hány követőm is van... 158 ember (in)aktivitása nem épp a jól jövedelmező blogok sorába emeli szorgoskodásomat, de félre ne értsen senki sem, óriási hálát érzek feléjük. Ami miatt érdekesnek tartom a témát, hogy közeledve október 23-ához, annak szellemében vázoljak valamit: vajon 1956-ban egy majd kilencvenezres tagsági bázissal rendelkező, közösségi portálon elérhető csoport szervezte a tüntetést? A választ remélem mindenki azonnal rávágta. A (nem csak hallgatókat érintő) mobilizációs problémáknak köszönhetően az egyetemi hallgatói közélet (nem csak szegedi viszonylatban) megsínyli a passzivitást. Még tavasszal írtam az ösztöndíjak körüli problémákról, melyre még egyetemi körökből is pozitív fogadtatásban részesültem (na nem veregették meg a hátamat, de elismerte néhány ember, van igazság abban, amit gondoltam a helyzetről). Most is remélem, nem ellenük irányuló támadásnak érzik szavaimat. Tény, nem értek egyet a módszerrel, hogy a filmes példánál maradjak, az éhségsztrájk nem egy tisztítókúra időtartamával megegyező hosszúságú. Viszont nem lehet amellett sem elmenni, hogy mi is zajlik felsőoktatás terén. Politikai lózungokat kapunk életpályákról, utakról, újra meg újra átalakuló finanszírozási és képzési struktúrákról, közben pedig mint traktor a Ferrrarival szemben, úgy maradunk egyre inkább le az Unió (sokat szidott, sokat dicsért) országaihoz képest. Ezen a téren cseppnyi fejlődés sincs, a képzési struktúra lojális a régi iskola tanáraihoz, akik talán még a traktornál is lassabban képesek követni a mellettük elszaladó (nem mindig) szép új világot.

Hogy tetszik vagy sem ez a rendszer, az mindenkinek a saját értékítéletére van bízva. Manapság úgyis kétféle alternatíva-választás dívik: vagy tüntetek és ellenzek mindent, vagy szépen itthagyom a Kárpát-medencét. Mindkét út járható, sokan tudnának felsorakozni egyik vagy másik véglet mellett. Amit remélek, hogy ez a kormányzat (ha már annyit bizonygatta), okosabb és ügyesebb, mint elődje volt. Hiszen hasonló cipőben ők már emberek százezreinek indulatait szították, míg most két kézzel tolnák le a keserű pirulát minden, tőlük eltérő szólamot éneklő torkán. Most egyetemi hallgatók emelik fel (hangjuk helyett) az üres tányérokat és a folyton újratöltött vizespoharat. A kérdés csak az, vajon bennük fordított helyzetben lenne-e kurázsi mindazzal együtt működni, amiként most harcolnak? Ez talán a legfontosabb kérdés, mert itt bizony tárgyalni kell elkezdeni!

A rendszer nem tetszik, vállalom. Előtte sem tetszett. Mint mindenki, kergettem fixa ideákat, álmodtam egy szebb világot, eddig eredmény nélkül. Nem várom el, hogy más hozza el nekem a szebb jövőt, de egyelőre nem érzem a hátteret ahhoz, hogy változás/változtatás legyen. Paternalista polgárokként tűrjük, amit kiró ránk az aktuális PÁRT.

Egyre inkább érzem, tetszettek volna drága szüleink és nagyszüleink egy rendes rendszerváltást csinálni. Sokáig azért örülhettünk a Kárpát-medencének, mert felfogta a szelet. Most az nem tetszi, hogy megül a szarszag (elnézést a vulgaritásért, de egy VV-korban ez több mint elfogadott).

Az indokával egyetértek, a kivitelezésével nem, de egy a szavunk:

A felsőoktatást meg kell reformálni, melyben azonnali és hosszútávú döntések szükségeltetnek!

0 Tovább

Akarsz diplomát?

Akarsz diplomát?

Lehet róla szó. Érettségi (6 tárgyból), persze 2 emelt szinten, aztán irány a központi rendszer, ami elszór téged az ország valamelyik szegletébe. Nem baj, hogy te szegediként a helyi Tudományegyetem padját akarod koptatni, mivel kevesen vannak Debrecenben, a központi rendszer oda oszt be téged.

Bejutottál az egyetemre! Gratula! Csak pár év lexikális tudás-bővítés vár rád, ami lósz@rt sem ér a munkaerőpiacon, mert ha multihoz kerülsz, akkor jön a céges továbbképzés, ha egyéb céghez vagy állami szférán belül helyezkedsz el, akkor meg más módon köteleznek az élethosszig tartó tanulásra. 3-5 év, attól függően, hogy BA-diplomával 21 évesen szerencsét próbálsz, vagy belefektetsz 2 bizonytalan és akadémiailag megalapozatlan évet az MA-fokozatig, de akkor már taníthatsz (ha bölcsész vagy). Hja, csókolom, mindennek ára van.

Diplomáztál! Gratula megint! Csak figyelmeztetlek, egy csomó helyre MÁR nem vesznek fel, mert a diplomás minimálbért nem fizetik meg utánad. A többi helyen nem is nézik, milyen papírt tolsz az orruk alá, csak akkreditált felsőoktatási intézmény logója és pecsétje legyen rajta, hogy bizonyítsa, ember vagy a talpadon, aki 3-5 évig rázta két kézzel a rabigát, míg mások termeltek és dolgoztak helyetted. Ne fájjon, hosszú távon sokkal kevesebbért rokkannak meg, mint te... elvégre te diplomás vagy!

Dolgozol! Gratula a köbön! Sikerült a nagy munkanélküliségben elhelyezkedned, volt olyan pozíció, amit nem belsős áthelyezéssel, netán reaktivált nyugdíjassal töltöttek fel. Ezesetben azon szerencsés kevesek közé tartozol, akik pénzt keresnek, netalántán megélnek kis hazánkban. Mindenesetre ne nagyon hőzöngj és lázadozz, mert rosszalló mondataidért kirúgást érdemelhetsz, azaz semmivel se leszel jobb, mint az az osztálytársad, aki érettségi után ment munkát keresni. Hja, de! Diplomásként egy szinttel feljebb keresel állást, de szólok, hozzád hasonlóan tíz- és százezrek teszik ugyanezt, hála a tömegtermelést imitáló magyar felsőoktatásnak.

Ha mindez nem tetszik, fizethetsz diplomásadót egy alapba, ami "elvileg" az egyetemistákat segíti... Ha mindez nem tetszik, építhetsz arra, hogy a nemzetnek hátat fordító és honelhagyó frissdiplomásokra kiróják a képzésük terheit.

Ha mindez neked nem európai és nem uniós, ott a nyugati határ, szabadon disszidálhatsz... bocs, az már értelmét vesztette, mert Schengen van.

Akkor csak húzz olyan messzire, amennyire csak tudsz, hogy ez a kis ország csak mint ízes anyanyelved forrását biztosító emlék maradjon fent.

A többi néma csend...

0 Tovább

Prolihisztor

blogavatar

Szelektált válogatás egy harmincas webpolgár gondolataiból, filmes írásaiból. Vélemény-folyam, mely műfajokhoz és témákhoz nem, csak személyhez kötött.

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek